Thomas Redento – rozhovor

Volám sa Tohomas Redento, mám 26 rokov a momentálne sa venujem zápaseniu a bojovým športom ako je napríklad mma...

Ako dlho sa venuješ športu? Ako si začal?

,, Začal som zápasením, ktoré som robil od mojich zhruba deviatich rokov. Začal som na škole ZŠ Rajčianska.”

Ešte sa venuješ zápaseniu ?

,, Áno samozrejme aj dnes sa zápaseniu venujem.”

Kde trénuješ a kto je tvoj tréner?

,, Trénujem v OFA pod vedením Ilja Škondriča, môj tréner zápasenia je Jozef Lohyňa (majster sveta 1990), no mal som už kopec rôznych trénerov. ”

Čo ťa doviedlo k trénovaniu k OFA?

,, K trénovaniu v Octagon Fighting Academy ma doviedla v podstate momentálne situácia v našom zápasení, resp. v zápasníckom zväze, kde sa menil celý výbor. V roku 2016 v Šamoríne odvolali môjho trénera Jozefa Lohyňu, ako reprezentačného trénera a dali na jeho pozíciu iných ľudí. A teda dnes nastala situácia, že sme my ako zväz športovcov stratili podporu ministerstva školstva. V podstate, aj keď som dlhé roky bol reprezentant a aj som reprezentant Slovenska, nebol som nijakým spôsobom finančne podporovaný. Táto situácia ma práve doviedla k trénovaniu v OFA, kde mám priestor kedykoľvek trénovať a samozrejme odovzdať moje skúsenosti aj iným  fighterom ( my si takto pomáhame ), alebo bežným ľuďom.”

zdroj : osobný archív – Thomas Redento

Čo považuješ za svoj najväčší športový úspech ?

,, Ani neviem presne! Tuším, že to bolo siedme miesto na majstrovstvách Európy v roku 2011 ( za juniorov ) a ten istý rok som sa zúčastnil aj majstrovstiev sveta. To považujem za také naozaj veľké úspechy. ”

Chcel by si vyskúšať MMA? Prečo? Čo ťa k tomu vedie ?

,, Určite by som si MMA rád vyskúšal, už len z toho dôvodu, či na to mám. Vlastne sám tomu naozaj verím, že na to mám a zvládol by som to. Dlho som trénoval a nechcel zahodiť teraz všetky tie roky, ktoré som si odtrénoval. Keď vidím dnešné MMA a niektorých fighterov, len ma to utvrdzuje v tom, čo mi už všetci dlhé roky radia… Že som mal nastúpiť už dávno. K samotnému MMA iba to, že to začal robiť môj veľmi dobrý kamarát Johny, dnes už šampión organizácie Fight Nights! On ma vždy ťahal do MMA ,že by mi to šlo a môžem povedať, že ma k tomuto športu doviedol Tomáš Deák.”

Zdroj : Súkromný archív – Thomas Redento

… otec mi zákal trénovať a športovať…

MMA je komplexný šport, čo ťa na ňom baví najviac?

,, To, že sa môžem pobiť ! Ja som sa vždy rád bil. Ale pokiaľ to nejde cez údery, čo ma síce baví, tak viem využiť svoju veľmi silnú stránku a zhodiť súpera na zem a aj ho na tej zemi udržať. Pokiaľ mi niekto zaútočí na nohy, tak som si istý, že to dokážem ubrániť. Práve preto ma MMA ako šport baví, pretože je komplexný a využívajú sa tam všetky aspekty boja.”

Čo hovoríš na situáciu v športe na Slovensku, ako reprezentant?

,, Momentálne je situácia veľmi slabá. Reprezentanti v zápasení nemajú žiadnu finančnú podporu a ako som už spomínal ja sám som evidovaný ako reprezentant Slovenska v zápasení do 86 kg, niekedy robím aj nižšiu váhu, ale to je teraz nepodstatné. V každom prípade teraz nechodím na žiadne reprezentačné sústredenia a ani turnaje. Neviem z akého dôvodu. Veľakrát som sa snažil spojiť sa aj s trénerom, neberie telefón a ani neviem aký má so mnou problém. Na všetky tieto turnaje chodia momentálne Rusi. Samotný pán reprezentačný tréner je Rus a mám pocit, že našu slovenskú reprezentáciu už obsadzujú len Rusi.”

Aký je tvoj názor na momentálne obsadenie Slovenského zápasníckeho zväzu?

,, Podľa môjho názoru Slovenský zápasnícky zväz riadia nesprávni ľudia; ako predseda Karšňák,  Roland HAKSZER a a pod. K. Mučka sem vlastne s R. Kertanti doviedli tých Rusov. V zväze majú pôsobiť mená ako Jozef Lohyňa, či Miroslav Vojkovič .”

Výsledok práce Slovenského zápasníckeho zväzu – Ministerstvo školstva zrušilo ich dotáciu.

Kam by si sa chcel vo svojej športovej kariére ešte posunúť?

,, No celý život snívam o olympiáde, takže asi to je taká méta, ktorú by som chcel zdolať. Potrebujem však na to trošku iných sparingov, čo sa týka zápasenia. Tým, že na Slovensku to skoro vymrelo a Dunajplavba na Horárskej ulici, odkiaľ vyšli najväčšie slovenské zápasnícke talenty, je zbúraná a trénuje sa 1,5 hod. v Mladosti denne poobede…myslím, že takýmto prístupom to asi nepôjde ! Pre mňa to znamená, že buď sa zmenia podmienky na trénovanie, čo asi nie je reálne. Takže musím si nastavovať podmienky tak aby to šlo. Hlavne, čo sa týka financií, možno zohnať nejakého sponzora, pretože na to mám a robím to už dlhé roky, dá sa povedať, že celý život!A uvidím, čo bude, keď skúsim MMA zápas, možno mi to zachutí a ostanem do budúcna len pri tomto.”

Kde ťa môžu fanúšikovia a čitatelia vidieť najbližšie?

,, Určite ma môžu vidieť v OFA Gyme, keďže som tam nonstop. A potom na rôznych eventoch ako napríklad Oktagon, kde chodím ako tréner. Pripravoval som napríklad aj Lukáša Pajtinu, takže vždy tam mám niekoho svojho, komu chcem takto pomôcť do zápasu.”

Ako reaguje tvoja rodina, priateľka na to, aký šport robíš, neboja sa o teba?

,, Moji priatelia sú s tým v pohode, keďže sú to skoro všetko ľudia blízky OFA Gymu, tí s ktorími sa stretávam v súkromí sú radi a podporujú ma, že som sa udržal tak dlho a neprestal som športovať s príchodom puberty ako prevažná väčšina. Jediný kto s tým má problém je môj otec, s ktorým som sa už tri roky nevidel. On mi zákaz trénovať a športovať počas môjho pobytu v Taliansku, takže tam sme sa pohádali a od vtedy som ho nevidel.”

Čo by si chcel odkázať mladým ľuďom a fanúšikom Fight Portalu?

,, V prvom rade, že je úplne iná doba ako som mal ja. Treba športovať, alebo venovať sa tomu, čo Vás baví aby ste v živote nemali depresie a žiť zdravým životným štýlom, pretože tak ostane človek stále mladý. Počúvať v živote iba tých, ktorí už v živote niečo dosiahli, riadiť sa sám sebov a veriť si … potom to ide! “

Kategórie
ROZHOVOR

ZANECHAŤ KOMENTÁR

*

*

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
REKLAMA
LÍSTKY V PREDAJI

PODOBNÉ ČLÁNKY