Tereza Rumanovská – ROZHOVOR

Rozhovor s Terezou Rumanovskou z Erawan Gymu Banská Bystrica ...

1. Ahoj, vieš nám trošku priblížiť váš bystrický klub Erawan Gym ? Mám pocit, že je to jediný klub, kde sa trénuje MMA?

,, Ahoj. Klub funguje deviaty rok, zakladala som ho ja a baby, ktoré si chceli zatrénovať a neskôr aj skúsiť zápasiť v thajskom boxe. 

Rok po založení nám pribudlo MMA a pre mňa neskôr starosti,  lebo vtedajší MMA tréner odišiel pracovne do zahraničia. V tom období som sa rozhodovala, či tréningy MMA budú pokračovať, nakoľko už v roku 2013 klub vychoval majstra a vicemajstra SR v MMA.  Problém sa vyriešil príchodom súčasného trénera.

Čo sa týka MMA v Bystrici, z časti máš pravdu, zo začiatku ku nám chodili ľudia s tým , že ich posielali z iných klubov, lebo MMA tréningy boli pravidelne iba v Erawane. Kým neprišlo obdobie, že sa „nudné váľanie a zápasenie“ stalo populárnym. V súčasnosti si myslím, že máme v Bystrici ako jediný klub komplexného, certifikovaného trénera MMA, ktorý chalanov dokáže naozaj kvalitne pripraviť na zápasy, či už amatérske alebo profi.  “

2. Je nezvyklé v slovenských pomeroch, že klubu “šéfuje” žena? alebo ako to je ?

,, Erawan je ako moje druhé dieťa a tak sa oň aj starám. Podľa mňa je jedno či si chlap alebo žena, keď dáš raz niečomu nálepku s názvom a vychovávaš zápasníkov, už je to Tvojou vizitkou a nesie sa to s Tebou, je to Tvojím zrkadlom. Preto som okrem kamarátstva aj prísna, snažím sa ,aby sa naši zverenci, zápasníci správali ako slušní ľudia, mali dobré výsledky v škole, proste aby boli lepší a pracovali na sebe po každej stránke, nielen v športe.

Niekedy je to všetko náročné, keď sa staráš o rodinu, dieťa, zamestnanie , domácnosť … ale vyvažuje sa to potom dobrým pocitom z vyhratých zápasov, radosťou z tréningu a hlavne dobrým kolektívom.

Aká som ako šéfka sa musíš spýtať v Erawane.”

ERAWAN_TEREZ_1000px.jpg

Zdroj: Erawan Gym, Tereza Rumanovská – súkromný archív

 

 

3. Naposledy sme zaregistrovali, že ste spoluorganizovali slovenskú amatérsku mma ligu MAMMAL, aké ste mali dojmy zo spolupráce?

,, Musím priznať, MAMMAL bola naozaj vydarená akcia. Dojmy zo spolupráce sú pozitívne. Celý náš tím sa snažil, aby boli všetci spokojní. Dúfam, že v budúcnosti bude možnosť ďalšej spolupráce a možno sa nám spolu podarí zorganizovať aj nejaký kvalitný galavečer. Okrem toho sme ako klub boli radi, že sme mohli doma ukázať kvalitu MMA a pripravenosť našich chalanov na zápasy. Získali sme z 2 zápasov dve pekné výhry.”

4. Mala spolupráca dopad na váš klub? či už v zvýšenom záujme ďaľších členov resp. sponzorov?

,, Určite áno a to pozitívny, po lige sa zvýšil záujem o tréningy MMA a pribudli noví ľudia. To isté aj sponzori.

5. Späť k vášmu klubu, čo všetko sa dá u Vás trénovať a kde presne sa klub nachádza?

,, Klub sídli v Banskej Bystrici – Sásová, v priestoroch bývalej základnej školy Magurská, konkrétne ulica Magurská 16. V dnešnej dobe si u nás môžete vyskúšať  Muay thai, MMA, Brazílske Jiu Jitsu, detské tréningy a Ruskú systemu. Hlavným certifikovaným MMA trénerom je Róbert Výboštek, ktorý má skúsenosti zo zahraničných kempov a je držiteľom titulu majstra Slovenska v prvej MMA lige na SR.  Brazílske Jiu Jitsu prebieha pod vedením Pavla Danga – hnedý opasok, zverenca Štefana Hupku /prvého držiteľa čierneho opasku na Slovensku/.”

6. Aké sú vaše plány, čo sa týka rozvoja klubu, resp. čo by ste chceli dosiahnuť, aký je nejaký váš cieľ?

,, V prvom rade sa chceme vzdelávať, aby sme boli kvalitní tréneri a mohli svoje vedomosti posúvať ďalej. Čo sa týka zápasníkov chceli by sme z nich vychovať dobrých borcov so skúsenosťami, aby sa mohli posúvať vyššie do profi a to postupne, nie ako je to v dnešnej dobe hitom, dva amatérske zápasy a už sa ide do profi.  Našim cieľom je v prvom rade viesť ľudí ku športu, či už deti, mládež alebo dospelých. V tomto duchu bol klub založený.”

7. Ako ty vnímaš seba v tomto športe za 5 rokov ? ( prepáč, ťažká otázka )

,, Muay thai a MMA sú dva rozličné svety, tým mojim je muay thai a tak to aj ostane. Čo sa týka MMA, tu by som chcela naďalej ostať ako kondičná trénerka, pomáhať chalanom s prípravou na zápasy, promovaním a vecami okolo klubu.  “

8. čo by si chcela odkázať fanúšikom vášho klubu a čitateľom fightportal.eu ?

,, Našim fanúšikom, kamarátom, sponzorom, taktiež čitateľom fightportálu chcem veľmi pekne poďakovať zato, že nás sledujú, podporujú a pomáhajú nám.  Tím, čo sedia doma za notebookom alebo telefónom, zvažujú ísť na tréning a niečo so sebou robiť : „ Urobte to hneď, nie neskôr“. Plány a sny treba realizovať, nie o nich hovoriť. To je to, čo nás posúva ďalej. Bojové športy sú nenáročné, nepotrebujete drahé veci, vybavenie aby sa z Vás stal dobrý zápasník. Nechcite patriť do skupiny ľudí, ktorí majú potrebu vyčnievať na sociálnych sieťach tým, že majú výstroj zo zlata a odfotili sa na tréningu pri vreci. Tí najväčší šampióni vyrastali v skromných podmienkach. A hlavne nezabúdajte na podstatu športu, robiť ho pre seba, radosť a zdravie.”

 

 

Viac informácií zo sveta bojových športov sa dozvieš aj na našich sociálnych sieťach :

Instagram : @fightportal.eu

Facebook : FIGHT Portal 

Web : www.fightportal.eu

Youtube : fightportal EU

Text aj fotografie sú súčasťou a majetkom Fight Portal magazínu, a je zároveň redakčným obsahom. Pri použití médií vo svoj prospech, je potrebné udávať zdroj.

Kategórie
AKTUALITYROZHOVOR

ZANECHAŤ KOMENTÁR

*

*

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
REKLAMA
LÍSTKY V PREDAJI

PODOBNÉ ČLÁNKY