Robo Výboštek z Erawan Gymu Banská Bystrica

Robo Výboštek z Erawan Gymu Banská Bystrica

1. Kto je Robo Výboštek?

,, Ahoj som obyčajný chalan pochádzajúci z malej dedinky neďaleko Očovej. V roku 2009 som začal trénovať MMA a venujem sa mu dodnes. Momentálne žijem v Banskej Bystrici, kde pôsobím ako tréner a zápasník. Mám za sebou zápasy v grapplingu a MMA.

2. Aký je tvoj klub, kde trénuješ a rozvíjaš svoje trénerské schopnosti?

,, Trénujem v Erawan Gyme Banská Bystrica už šesť rokov.”

3. Čo by si ako laikovi odporučil, ako začať?

,, Základ je prísť na tréning a určite to netreba vzdať po prvej svalovici. Treba byť realista a uvedomiť si hneď na začiatku že MMA je beh na dlhé trate  a že za mesiac zo mňa nebude Conor McGregor ,čo si mnohí myslia. 

Keďže je dnes MMA klietka už v každom klube, či posilňovni, mali by začiatočníci hľadať trénera s vedomosťami a hlavne skúsenosťami, ktorý vie spojiť jednotlivé aspekty MMA do jedného celku a má odbúchané zápasy v MMA. Je nezmysel chodiť a venovať iba jednému aspektu, presne preto je MMA zmiešané bojové umenie, bojovník musí byť už všestranný. V začiatkoch to bolo tak, že zápasník vynikal v jednom …. Dnes sú zápasníci komplexní a taktiež tréneri na inej úrovni. Zbytočne vynikáš v thaj boxe keď súper vie ako Ťa dostať na zem a ukončiť. Poprípade nevieš čo máš robiť na pletive. Samozrejme platí to aj naopak. Úroveň trénera jednoducho spoznáš podľa technickej zdatnosti jeho zverenca ale hlavne aj podľa toho ako svojho zápasníka koučuje na zápase. Či mu vie správne poradiť.”

 

,, Som amatérsky majster Slovenska v 1. MMA asociácií do 66 kg za rok 2011. Okrem toho sú najväčšie úspechy pre mňa vyhraté zápasy mojich zverencov.”

 

 

 

 

 

4. Kde Vás môže záujemca nájsť? Kde sa nachádza Váš klub?

,, Náš klub sa nachádza v Banskej Bystrici, časť Sásová, ulica Magurská 16. budova bývalej ZŠ Magurská v malej telocvični.”

5. Všimli sme si, že u Vás trénujú i deti. Od koľko rokov môžu začať trénovať deti? Čo môžu očakávať rodičia? Keďže stále existuje veľa predsudkov.

,, Naši najmladší majú 4 roky, nie je problém aj s mladšími pokiaľ sú v doprovode rodiča. Rodičia môžu očakávať tréning hravou formou, kde sa deti učia základy Muay Thai a MMA. Rozvíjajú svoje pohybové schopnosti, učia sa disciplíne, tréning je pestrý a pre deti zábavný. Staršie deti od 12 rokov, po súhlase rodiča postupne skúšajú v tréningu aj sparing s ochrannými pomôckami. Rodičia sa preto nemusia báť a mať žiadne predsudky. Okrem toho funguje spolupráca rodič-tréner, pýtame sa aj na výsledky a správanie v škole, naše deti vedia, že, musia mať dobré známky a dobré správanie. Inak náš klub nemôžu navštevovať. Bonus pre rodičov je zatrénovať si u nás počas detského tréningu zadarmo, čo využíva väčšina z nich.”

6. Aké sú tvoje plány ako trénera?

,, Vychovávať kvalitných zápasníkov. Viesť ľudí k tomuto športu aby ho robili s radosťou, aby pre nich bolo športovanie pravidelnou súčasťou života.”

 

Zdroj: Erawan Gym Banská Bystrica, Robo Výboštek

 

 

7. Aké sú tvoje plány ako zápasníka.

,, Momentálne sa naplno venujem výchove mladých zápasníkov a popritom pracujem, nemám toľko času na prípravu. Je komplikované venovať sa svojim zverencom, zamestnaniu a zároveň sa pripravovať na zápas. Ja osobne keď sa chcem zdokonaliť alebo pripraviť na zápas musím vycestovať minimálne do Bratislavy , prípadne do zahraničia a to je náročné ako časovo, tak aj finančne. Ale človek nikdy nevie, možno sa k zápaseniu vrátim, keďže nám v klube rastú nielen zápasníci ale aj tréneri MMA, prípadne by sa našiel dobrý sponzor.”

8. Aký je tvoj najväčší úspech v MMA?

,, Som amatérsky majster Slovenska v 1. MMA asociácií do 66 kg za rok 2011. Okrem toho sú najväčšie úspechy pre mňa vyhraté zápasy mojich zverencov.”

9. čo hovoríš na zvýšenú popularitu MMA na Slovensku, ale i vo svete?

,, Vieš to porovnať, keďže keď ty si začínal, tak MMA bolo prakticky v začiatkoch, i keď napr. v Poľsku bolo úplne niekde inde. Je to super, že sa podarilo tento šport zviditeľniť najmä vďaka všetkým ľuďom, ktorí sa tomuto športu venujú. Úroveň MMA sa za posledných 10 rokov razantne zvýšila. Je pravda že v minulosti bolo Poľsko úplne niekde inde, v súčasnosti si myslím že už to nie je  rozdiel keďže máme na SR šampiónov Bellatoru, M-1, Fight Nights atď. Hlavne by som chcel podotknúť že každý robí tento šport ešte popri práci a nie je to ako napr. v Rusku, že športovci sú dotovaní štátom a sponzoring je úplne o niečom inom. Je rozdiel mať 2 tréningy a čistú hlavu a mať 2 tréningy a chodiť do práce.”

10. Čo by si chcel odkázať fanúšikom vášho klubu a čitateľom fightportal.eu ?

,, Fanúšikom klubu by som chcel v prvom rade poďakovať za ich podporu. Takisto našim partnerom a sponzorom za pomoc, bez ktorej sa žiadny klub nezaobíde. A samozrejme ďakujem Fightportalu za príležitosť vyjadriť sa.”

 

Ďakujeme aj my za celý tím Fightportal.eu Robovi prajeme veľa športových a životných úspechov. 

 

 

Viac informácií zo sveta bojových športov sa dozvieš aj na našich sociálnych sieťach :

Instagram : @fightportal.eu

Facebook : FIGHT Portal 

Web : www.fightportal.eu

Youtube : fightportal EU

Text aj fotografie sú súčasťou a majetkom Fight Portal magazínu, a je zároveň redakčným obsahom. Pri použití médií vo svoj prospech, je potrebné udávať zdroj.

Kategórie
AKTUALITYROZHOVOR

ZANECHAŤ KOMENTÁR

*

*

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
REKLAMA
LÍSTKY V PREDAJI

PODOBNÉ ČLÁNKY