Róbert Delič – ROZHOVOR

Róbert Delič Free Fight Club Detva

Ahoj Robo, chceli by sme ťa trošku vyspovedať, keďže my ťa poznáme, ale niektorí čitatelia možno nie.

 

1.Predstav sa nám, kto si, kde trénuješ? Ako dlho sa venuješ MMA?  Venoval si sa nejakémú inému bojovému športu, predtým ako si začal s MMA? Kto ťa priviedol k športu ako takému a následne k MMA?

,, Ahoj volám sa Róbert Delič. Pochádzam z Detvi, kde som zakladateľom a hlavným trénerom vo Free Fight Clube Detva, tu aj sám trénujem, tak isto mi veľmi pomáhajú v tréningu aj zápasníci z Fight Clubu Brno, kde chodím na campy. MMA, grapplingu a brazilskemu jiu jitsu sa venujem siedmy rok. Keď som mal 7 rokov chvíľku som sa venoval Tae Kwon Du, ale iba po žltý pás, čo nieje nič moc. Neskôr som prešiel na džudo, kde som aktívne zápasil približne 4 až 5 rokov. Tam som si prvýkrát zamiloval zápasnícke športy. Ku športu ma priviedol môj starý otec, na ktorého preto vždy rád spomínam, keďže už nie je medzi nami. Verím, že dnes by bol na mňa hrdý. Keď som prvýkrát videl highlight organizácie Pride a tam všetky tie strhy, páky, či škrtenia tak mi MMA alebo skôr grappling v MMA učarovali, vtedy som vedel, že už nič iné robiť nechcem mal som vtedy 22 rokov. Kto pozná okolnosti ako som začínal určite vie, ako ma to nadchlo a venujem bojovým športom všetok voľný čas.”

2. Okrem MMA sa venuješ i grapplingu, ako by si nám opísal tvoje pôsobenie v tejto disciplíne, ktorá je pre MMA veľmi dôležitou súčasťou?

,, Ako som spomínal aj MMA ma hlavne nadchlo kvôli grapplingu. Momentálne som držiteľom fialového pásu v brazílskom jiu jitsu. Zápasim aktívne v kategóriách profesionál a elita. Do roka mávam približne 10 turnajov, čiže zápasím skoro každý mesiac. Veľmi veľa cestujem a mojím cieľom je zápasiť s najlepšími, už sa mi to aj darí, keďže som už druhý rok zápasil na ADCC European Championship medzi najlepšími Európanmi. V elite sa mi dva roky po sebe podarilo získať titul majstra slovenska a tento rok aj vicemajstra Maďarska ADCC, vicemajstra rakúska ADCC atď. Myslím, že grappling je veľmi kvalitným základom pre MMA a som toho názoru, že je náročnejšie boj udržať v postoji ako ho preniesť na zem.”

 

zdroj : osobyný archív – Róbert Delič

 

3. Máš nejaký vzor v MMA, čo sa týka svetových rozmerov? A zo Slovenských, resp. Česko-Slovenský fighterov a kto z mladých nádejných fighterov ťa oslovil v poslednej dobe?

,, Vzory ani veľmi nie, mám obľúbených zápasníkov ktorí sa mi páčia svojim štýlom boja. V MMA ma veľmi nadchol napríklad Conor Mcgregor, ktorého som sledoval ešte pred tým, ako sa dostal do UFC, stretol som sa s ním párkrát aj osobne na tréningu v írskom SBG a zapasoval mi aj ako človek. Veľmi sa mi ešte páči štýlom boja TJ Dillashaw alebo momentálna vychádzajúca hviezda a môj obľúbený grappler Garry Tonon, ktorý teraz presedlal na MMA a valcuje to vo ONE FC. Zo Slovákov mám najradšej Ivana Buchingera to je pre mňa najlepší zápasník MMA na Slovensku. Z mladých amatérskych zápasníkov ma oslovil Medovarsky a Nemec, verím že chalani to dotiahnu ďaleko. ”

4. A čo hovoríš na Česko-Slovenskú scénu, aký boom zažívajú bojové športy, hlavne MMA?

,, Kedysi som ako väčšina nadával na to, že sú bojové športy málo podporované a málo sa o nich vie. Dnes, ale zisťujem že všetko malo svoje čaro, aj obdobie kedy o nás málo kto vedel. Dnes sa z MMA stáva biznis a to znamená aj príliv ľudí, ktorí berú MMA len ako zárobkovú činnosť, tak isto sa mi nepáči ako kedysi super chalani, ktorí milovali šport. Dnes nosia hore nos a správajú sa ako by im patril celý svet. Samozrejme som veľmi rád za úroveň akú naši zápasníci dosahujú, stále sa nájde veľa zápasníkov, ktorí to robia srdcom a nie pre peniaze, či pre titulku v novinách.”

5. Všimli sme, že sa zúčastňuješ i amatérskej ligy MAMMAL, s väčším počtom zápasníkov, vyzerá, že ste super partia.

,, Áno na ligu MAMMAL chodíme veľmi radi, konečne liga, kde sa nenaháňajú rekordy pre vyvolených a zápasy sú vyrovnané a slúžia hlavne na vyzápasenie pre amatérov. Veru chodíme od nás dosť početné výpravy, možno je to aj kvôli tomu, že mám vo svojich radoch zápasníkov z okolitých miest. Áno sme skvelá partia, pomáhame si všetci v príprave a veľmi sa navzájom podporujeme, keď ide do boja jeden tak za ním všetci stojíme. Najradšej som však za to, že sa u nás podarilo vybudovať toľko šikovných zápasníkov z ničoho. Chalani, čo u nás trénujú väčšinou nemajú základ v žiadnom bojovom športe, až na pár výnimiek.”

 

zdroj : osobný archív – Róbert Delič

 

 

6. Ako ty vnímaš posun amatérskej úrovne MMA na Slovensku a podľa tvojho názoru, kam by malo smerovať ?

,, Pamätám si začiatky amatérskych líg na slovensku a keď to tak porovnám je to veľmi veľký rozdiel. Kedysi chodili do zápasov postojári alebo grappleri, no dnes už sú tam komplexne pripravený zápasníci, ktorí začínali priamo s MMA, čo je veľmi dobré. Myslím si, že začínajúcich amatérov je treba motivovať možnosťou reprezentovať aj v zahraničí aby sa porovnávali s kvalitnými borcami. V zahraničí je bežné, že amatéri majú desiatky zápasov v amatéroch pred vstupom do profi, čo je veľká výhoda. Keďže MMA stále napreduje, konkurencia bude stále vyššia a tak ku amatérskej úrovni treba pristupovať zodpovedne.”

7Aký máš plán na nasledujúci rok 2019 ty ako osoba a aké má Váš klub ?

,, Budúci rok sa chystám vo februári zápasiť do Moskvy, kde som dostal ponuku na superfight v grapplingu. Ďalej mám na pláne zúčastňovať sa kvalitných turnajov v zahraničí. A ak si nájdem čas, tak si opäť buchnem aj nejaký MMA zápas aby som ukázal, že viem aj zaboxovať. S chalanmi plánujem pobehať grapplerské turnaje hlavne v poľsku, kde je naozaj veľká konkurencia. Budú to mať ako super prípravu pre zápasy v MMA. Ďalej sa chceme zúčastňovať MAMMAL a posnažíme sa opäť urobiť pekné výsledky.”

 

zdroj: súkromný archív – Róbert Delič

 

8. Čo by si odkázal mladým začínajúcim zápasníkom, pri ich vstupe do “kolotoča MMA ” ?

,, Začínajúcim zápasníkom chcem len odkázať, aby bojové športy robili pre radosť a pre slobodu, ktorú každý pociťujeme v zápase. Aby vždy keď príde kríza si uvedomili prečo s tým začali a že cesta bojovníka nieje prechádzka ružovou záhradou. Každá výhra nám ukazuje, že ideme správnym smerom a každá prehra je len impulz k tomu, aby sme niečo zmenili a boli tak lepšími. Buď vyhrám alebo sa učím.”

9. Čo by si chcel odkázať fanúšikom bojových športov a čitateľom magazínu FIGHT PORTAL ?

,, Samozrejme by som chcel pozdraviť aj čitateľov. Podporujte bojové športy, sú síce náročné, ale budujú disciplínu a charakter ľudí. A vám ďakujem krásne za priestor vyjadriť sa, robíte naozaj dobrú prácu.”

 

Viac o aktualitách sa dozviete na https://fightportal.eu/category/aktuality/

 

Navštívte náš e-shop https://shop.fightportal.eu/

Viac informácií zo sveta bojových športov sa dozvieš aj na našich sociálnych sieťach :

Instagram : @fightportal.eu

Facebook : FIGHT Portal 

web : www.fightportal.eu

 

Text aj fotografie sú súčasťou a majetkom Fight Portal magazínu, a je zároveň redakčným obsahom. Pri použití médií vo svoj prospech, je potrebné udávať zdroj.

Kategórie
ROZHOVOR

ZANECHAŤ KOMENTÁR

*

*

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
REKLAMA
LÍSTKY V PREDAJI

PODOBNÉ ČLÁNKY