Pavol Neruda – rozhovor

Promotér, manažér a zakladateľ televíznej show OKTAGON ...

Promotér, manager Oktagon Fighting Academy, úspešný fotograf – projekty z oblasti módy (Frey Wille), súťaží Miss (Miss Bratislava, Miss University), reklamnej fotografie (KIA Slovensko, Carat, Sleig,…), športovej fotografie (MMA, Hokej, Golf, Futbal, Bodybuilding, Jazdectvo…)a majiteľ televíznej show Oktagon, ktorú predstavovať určite nemusíme.

Ľudia tvoje meno spájajú najčastejšie s reality show Oktagon. Priblíž nám ako projekt vznikol a koho to bol vlastne nápad?
,, Tento projekt vznikol v mojej hlave asi pred 4-mi rokmi. Pôsobil som ako manažér MMA zápasníkov z Octagon Fighting Academy. Snažil som sa pre chalanov zohnať nejakých sponzorov, avšak v tej dobe bolo MMA úplne neznámym športom. Keď som prišiel do nejakej firmy s mojou poctivo pripravenou a graficky spracovanou prezentáciou, všetci len krútili hlavami, že o čom to hovorím, že to MMA snáď ani nemôže byť šport.
Pritom vo svete už bolo MMA na vzostupe a mňa to veľmi štvalo, že tí šikovní mladí chalani, ktorí drú od rána do večera v gymoch sú považovaní za nejakých násilníckych magorov a celé MMA je na okraji spoločnosti. Začal som preto točiť rôzne dokumentárne videá zo sveta slovenského MMA, aby som bežným ľudom priblížil a ukázal aký skvelý šport MMA je.
Hneď môj prvý dokument „MMA Za Oponou“ s Robom Pukačom a Rasťom Hanulajom mal veľký úspech a skvelú odozvu. Približne v tom čase som aj napísal knihu s Attilom Véghom „Cesta k titulu MMA World Champion“, ktorá mala a má dodnes veľký úspech. Na základe týchto skúseností som vyhodnotil, že mám asi talent na to podať divákom príbeh. Tak vznikla myšlienka na televíznu show. Prešli ešte ďalšie 2 roky, počas ktorých som natočil dve „demo epizódy“, aby som si overil, či na to naozaj mám. Všetko vyzeralo nádejne a tak som sa pustil do samotnej realizácie. Na pomoc som si k sebe zobral skvelého parťáka Ondra Novotného a spolu sme to dotiahli až k prvej klapke prvej epizódy, ktorá padla 1.8.2016. Ostatné už poznáte ;-)”

zdroj : osobný archív – OKTAGON MMA

 

…chystáme viacero turnajov a veľké vyvrcholenie na záver tohtoročnej sezóny. Ale vzhľadom na konkurenciu, ktorá sa nás snaží všemožne kopírovať, prípadne sa nám stavať do cesty, o tom nemôžem hovoriť…

Čo sa týka show, aké boli tvoje očakávania, keď ste projekt spúšťali? Splnil konečný výsledok očakávania?

,, Musím povedať, že aj keď všetci ostatní tomu neverili, alebo vôbec nechápali čo to ideme točiť (vrátane samotných účastníkov prvej série), tak ja som mal veľké očakávania a tie sa aj naplnili. Vedel som, že ak úspešne odvysielame prvú sériu, že sa z toho stane hit. Čo som nečakal bol úspech a popularita Gábora Borárosa. Zámerne som Gábora do show vybral, vedel som, že je zaujímavý. No, že bude žať až takú slávu to som naozaj nečakal.”

 Čaká vás teda Oktagon 5, niektoré zápasy ste už verejne oznámili a fanúšikovia sa naozaj majú na čo tešiť. Na ktorý zápas sa tešíš najviac ty osobne?
,, Môžem povedať, že fightcard je naozaj nabitá. Ani neviem na čo sa tešiť skôr. Osobne sa najviac teším na duel Kuznik – Klein, ktorí sa do seba pustili na sociálnych sieťach. Taktiež na Gáborov návrat po prehre so Sayahom. No tento turnaj ponúka aj niečo naozaj výnimočné a to sú prvé zápasy pyramíd o titul v ťažkej váhe a vo váhe 77kg. Od začiatku sme totiž mali s Ondrom v pláne dať opasok šampióna až tomu kto si to u nás naozaj vybojuje. Niektoré ostatné organizácie rozdávajú opasky len tak za jeden zápas a potom to nemá žiadnu cenu. Chceli sme aby si opasok naozaj vybojovali a tak tu máme pyramídu, v ktorej spoznáme skutočne kvalitných borcov a kde na jej konci budeme môcť byť hrdý na svojho šampióna. Obvzlášť sa teším na súboj Pajtina-Simandl. Je to totiž zápas prvej série Oktagon Výzvy s druhou a som veľmi zvedavý ako to dopadne. Obaja riskujú veľmi veľa. Prehra totiž pre každého z nich bude znamenať veľké spomalenie v ich kariére. Pritom obaja sú draví a skúsení zápasníci. Tak uvidíme…”

zdroj : Súkromný archív – Oktagon MMA

Je nejaká méta, kde by si chcel ešte posunúť Oktagon?

,,Áno, máme veľké plány. Momentálne sme obohatili Oktagon o Projekt X a tiež o reláciu Oktagon Majk. Obe majú zatiaľ veľmi dobrý úspech. Plus chystáme viacero turnajov a veľké vyvrcholenie na záver tohtoročnej sezóny. Ale vzhľadom na konkurenciu, ktorá sa nás snaží všemožne kopírovať, prípadne sa nám stavať do cesty, o tom nemôžem hovoriť.”

Prečo práve spolupráca s gymom OFA? Spája ťa s ním viac ako len práca?

,,V OFA som začínal. Vďaka chalanom z OFA (ešte stará generácia: Slavo Molnár, Peter Slivovský, Ilja Škondrič, Attila Vegh…) som sa dostal k MMA. Oni mi ukázali krásu tohto športu a zároveň ma vpustili do ich sveta. Som im navždy zaviazaný. Najmä Iljovi Škondričovi, ktorý je nielen výborný zápasník, ale aj skvelý spolupracovník a človek.”

Prečo ste si tentokrát vybrali Ostravu?

,, Ostrava je mesto bojovníkov a baníkov. Keď sme chceli opustiť zabehnuté mestá Bratislava-Praha, tak Ostrava bola jasná voľba. Opäť si všetci klopali na čelo, že čo chceme v Ostrave, že tam ľudia na turnaje nechodia. A pozrite: Je mesiac pred turnajom a my máme takmer vypredané !”

zdroj : osobný archív – Pavol Neruda

Pred nedávnom si sa vrátil z USA, bola to pracovná cesta alebo zaslúžená dovolenka?

,,Bola to najmä dovolenka, ale využil som ju aj pracovne. Navštívil som slávny gym Jackson-Wink Academy, kde som natočil krátku reportáž, porozprával som sa s fightermi, manažérmi a dohodol som tam aj možno životný biznis, ale o tom až nabudúce…”

zdroj : oficiálny yooutube kanál –Neruda Production MMA

Ako sa ti páčilo v USA?

,, USA je jednoducho skvelá krajina, plná príležitostí. Kedysi som tam aj pracoval. Musím sa priznať, že pred mojou prvou návštevou som bol veľmi skeptický a mal som k USA viac-menej negatívny postoj. No po pár týždňoch som pochopil ako veľmi som sa mýlil. Ľudia sú tam pozitívny a doprajú Vám úspech. To sa u nás stáva len zriedka. Sám som to zažil po úspechu Oktagonu. Zrazu niektorí ľudia, ktorým som veľmi pomohol nedokázali zniesť môj úspech a začali brojiť z ničoho nič proti mne. To bolo pre mňa tiež veľké poučenie a životné vytriezvenie. Ale aj taký je život a cena za úspech na Slovensku. Preto sa mi páči energia a životné postoje ľudí, ktorých stretnete v USA. Keď sa vám darí, podajú Vám ruku a poprajú veľa šťastia aj ďalej. U nás Vám ľudia závidia, nedoprajú… Ale aby som len nevelebil, samozrejme hlupáci sa nájdu všade aj tu aj tam…”

Vzťah k bojovým športom zjavne máš, inak by si asi nerobil to, čo robíš. Venuješ sa aj ty aktívne športovaniu?

,,Striedavo som cvičil posilku, trénoval box, thajský box, potom trochu BJJ a zápasenie (naozaj len trochu) a teraz sa opäť najviac venujem posilke. Aj z časových dôvodov.”

zdroj : osobný archív – Pavol Neruda

Aké sú tvoje osobné  ciele na rok 2018?

,, Posunúť Oktagon ešte o level vyššie do totálneho mainstreamu. A tiež trochu viac rozdeliť moju prácu a zodpovednosť na ostatných ľudí v tíme Oktagonu, pretože už je toho na mňa naozaj veľa niekedy.”

Čo by si chcel odkázať mladým ľuďom a fanúšikom Oktagonu?

,, Som rád, že nás sledujete, a že nás podporujete. Robíme to totiž pre Vás. Hala plná skandujúcich fanúšikov je to najkrajšie zadosťučinenie aké si viete predstaviť. Tiež musím pochváliť našich fanúšikov, že aj keď občas spravíme nejaký prešľap (čo sa každému občas stáva), tak nás hneď nezatracujú a stoja pri nás. Hejterov je málo a pozitívnych ľudí veľa. To si veľmi cením.”

Kategórie
OktagonROZHOVOR

ZANECHAŤ KOMENTÁR

*

*

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
REKLAMA
LÍSTKY V PREDAJI

PODOBNÉ ČLÁNKY