Patrik Ďurík – ROZHOVOR

MMA som chcel skúsiť možno viac, kvôli trendu, ktorý na Slovensku momentálne panuje ...

1. Ahoj Patrik, ďakujeme, že si si našiel pár minút na rozhovor. Predstav sa v krátkosti našim čitateľom. 

,, Ahojte, volám sa Patrik Ďurík, mám 25 rokov (ešte par dní), pochádzam z Topoľčian, ale momentálne sa zdržujem v Bratislave kvôli práci. S MMA som začal asi pred rokom a pol v Rusku, kde som študoval, avšak zameriaval som sa čisto na zem, tzn. fakticky som s MMA začal asi len pred 4 mesiacmi, kedže vtedy prebehol môj prvý zápas v klietke.”

2. V ktorom gyme pôsobíš a za koho zápasíš ?

,, Pokiaľ ide o MMA zápasy, tak zápasím za Gladiators Team Gym Partizánske. Pokiaľ ide o BJJ, tak zápasim za Fighting Gym Topolčany, čo mimochodom považujem za jeden z top gymov v širokom okolí (a to myslím fakt širokom), čo sa týka zeme.”

3. Prečo si sa teda rozhodol práve pre MMA? Oproti BJJ je to veľmi komplexný šport.

,, MMA som chcel skúsiť možno viac, kvôli trendu, ktorý na Slovensku momentálne panuje. Avšak som názoru, že  je to skutočný šport pre novodobých gladiátorov a to sa mi na ňom páči. Ďalej je to samozrejme jeho komplexnosť. Pre mňa je to šport o skutočnom rešpekte a úcte; kde každý môže prekonať sám seba a siaha na dno svojich sil. O tom to podľa mňa je, hlavne na tejto amatérskej úrovni. Páči sa mi, že v MMA si len ty a on. Nikto nepomôže tebe a ani jemu, je to len o schopnostiach a hlavne hlave a inštinktoch. Tu ti nepomôže ťahák, ani to za teba nevyrieši partia kamošov. Si len ty a hodiny tvojho tréningu alebo flákania sa. Klietka je miesto, kde sa mnohí môžu naučiť aj pokore. Na každého majstra sa nájde majster.

4. Ak si dobre spomínam, robil si Sambo, vieš nám to priblížiť?

,, So sambom som začal koketovať v Rusku (a tam som s nm v podstate aj skončil), kde som vyštudoval univerzitu. Tam je to národný šport, čiže sa častokrát  trénuje bojové sambo, ale pritom je to akoby obdoba MMA. Záleží aký je to za klub a ako sú nastavení, niekto sa špecializuje výlučne na boj s kimonom, kde je teda aj vrchný úbor, priliehavé krátke nohavice a sambovky, čo znamená – obdoba zápasníckej obuvi. Dôvod, prečo spomínam MMA v spojitosti so sambom, je že väčšina top ruských UFC zápasníkov sú aj sambisti (Emelianenko, Nurmagomedov atd.),ale často prebiehajú aj súťaže, kde sa hranica medzi týmito športami splýva. V Petrohrade napríklad býva súťaž v Sambo pod jednou z tamojších organizácií obyčajne so 4 podrozdeleniami a to je sambo (čiže zápas bez úderov a kopov v kimone), combat sambo (čiže kimono + údery a kopy), profesionálne ruské sambo (bez kimono, resp. vrchnej časti odevu, v podstate MMA, kde je zaujímavosťou, že v amatérskych zápasoch sa používajú normálne tenké mma rukavice) a profesionálny ruský grappling (čiže grappling s technikami zo sambo, no bez rashguardu a kimona). Rukavice bambulky sa používajú na amatérskych súťažiach v Pankratione, kde je povinný rashguard, prilba, aj chrániče na holene. V Petrohrade mám za sebou aj jednu súťaž v tomto športe, čo je v podstate tiež obdoba MMA s pôvodom v antickom Grécku.”

zdroj : súkromný archív – Patrik Ďurík

5. MMA je komplexný šport, aké sú tvoje domény Patrik?

,, Ťažko hovoriť o nejakých doménach, som amatér. No určite preferujem zem, avšak v klietke možno radšej stoj. Je naozaj veľmi náročné robiť všetky techniky bez rashguardu, keď ste obaja spotení a pod tlakom úderov. Hlavne veľmi skoro dochádza dych. Tam už to nie je zem ako pri nejakom bodovaní v grapplingu pre vyčkávacích relaxujúcich ako ja.”

6. Ak som si ťa dobre naštudoval, trénoval si i karate?

,, K tradičným japonským bojovým umeniam som mal vždy blízko. Netrénoval som však karate (aj keď to z môjho postoja v boji často pripomína karate ). Trénoval som, resp. trénujem ninjutsu, Bujinkan. Toto umenie zahŕňa absolútne všetko. Je to skutočne umenie. Má v sebe komplex techník pák, škrtení, hodov, kopov, úderov, vlastne všetky neskoršie japonské umenia sa vyvinuli z tohto komplexného štýlu umenia ninjov, a čo je dôležité nezahŕňa to iba boj a to sa mi na tom ohromne páči. Ide o rôzne techniky záškodníctva, únikov, výroby nástrah, nehlučnej chôdze, zakrádania sa. Taktiež tréningy s Bo, Hanbo, Jo, čiže palicami rôznej dĺžky, boj s katanou, tanto (nožom), kusarigamou atď. Samozrejme nemôžem zabudnúť na shurikeny (hviezdice) a fukiyu (fúkačka). Toto je umenie zabíjania, nie šport. Preberajú sa techniky tichého usmrcovania, napr. aj techniky z Dim Mak, čiže nervové body človeka a mnohé iné.
Grappling je pre mňa asi najväčšia láska. Skutočne ľudské šachy. Ide o obdobu zápasenia. V Rusku to nazývajú športové zápasenie. Zahŕňa to prakticky všetky techniky z klasického zápasenia, no aj techniky z BJJ aplikované na boj bez kimona. Mne osobne viac vyhovuje bodovací systém, kde sa bodujú pozície a pod. nie iba submission only system, kde sa “hrá” iba na páku, resp. odklepanie súpera. Posledne som sa zúčastnil 3. kola grappling cupu, kde som v začiatočníkoch z 12 účastníkov obsadil 3. miesto.”

zdroj : www.fightportal.eu

 

7. Čo by si chcel odkázať čitateľom fightportal.eu ?

,, Nech to robia pre radosť a pre seba, nie pre to, že to robí aj Ferko alebo aby som sa odfotil tam a tam. MMA je o cnostiach, disciplíne, rešpekte a odvahe. Nie o egu a širokých ramenách.”

 

Text aj fotografie sú súčasťou a majetkom Fight Portal magazínu, a je zároveň redakčným obsahom. Pri použití médií vo svoj prospech, je potrebné udávať zdroj. 

 

Tu nakupuj: shop.fightportal.eu

 

Viac informácií zo sveta bojových športov sa dozvieš aj na našich sociálnych sieťach :

Instagram : @fightportal.eu

Facebook : FIGHT Portal 

web : www.fightportal.eu

 

 

Kategórie
ROZHOVOR

ZANECHAŤ KOMENTÁR

*

*

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
REKLAMA
LÍSTKY V PREDAJI

PODOBNÉ ČLÁNKY