MMAA – CZECH MMA ASSOCIATION a MAMMAL – Slovak Amateur MMA Association

MEDZINÁRODNÁ SPOLUPRÁCA ÚSPEŠNÝCH AMATÉRSKYCH ORGANIZÁCIÍ! MMAA – CZECH MMA ASSOCIATION a MAMMAL – Slovak Amateur MMA Association

MEDZINÁRODNÁ SPOLUPRÁCA ÚSPEŠNÝCH AMATÉRSKYCH ORGANIZÁCIÍ!

#RASTIEMESPOLU

Tak, ako už niekoľko mesiacov avizovali úspešné amatérske organizácie MMAA – CZECH MMA ASSOCIATIONMAMMAL – Slovak Amateur MMA Association svoju spoluprácu, tak sa aj stalo. Dnes si môžeme všetci gratulovať a pýšiť sa niečím veľkým. Kým naše krajiny boli rozdelené hranicou na prelome rokov 1992 a 1993, tak úsilím určitých skupín ľudí je, aspoň športovo tieto krajiny opäť spojiť. Na úrovni profesionálneho MMA sa tento jav naplno prejavil už v tomto roku, avšak rok 2019 bude patriť amatérskemu MMA!

Momentálne dve najsilnejšie amatérske organizácie našich krajín pracujú na dlhodobom pláne výchovy mladých talentov, aby v budúcnosti česko-slovenské MMA mohlo rásť a držalo krok so svetovými trendami. Porozprávali sme sa teda na túto tému s vedeniami oboch organizácií. Za MAMMAL – Slovak Amateur MMA Association sme spovedali spoluzakladateľa a moderátora MMA galavečerov Petra Oberta a za MMAA – CZECH MMA ASSOCIATION sme otázky kládli spoluzakladateľovi Zdeňkovi Ledvinovi.

 

Skôr ako sa dostaneme k samotnej česko-slovenskej spolupráci, prosím povedzte nám niečo o sebe a povedzte nám ako ste sa dostali k MMA.

Zdenek : k MMA jsem se dostal tuším v roce 2009, naskočil do zápasů a v roce 2011 jsem byl seznámen s Martinem Škvárou, oba jsme nějak ze svých úhlů vnímali MMA a českou scénu poměrně zanedbanou, kdy reálné ohodnocení bojovníků už tehdy neodpovídalo vynaloženému úsilí bojovníků spojeného s náročnostní přípravy a samotného boje. Chtěli jsme to změnit a vybudovat transparentní podmínky pro rozvoj celého sportu MMA, sjednocení pravidel a nastavení standardů ligy a péče o bojovníky. Když to hodnotím s odstupem času, byli jsme dobří blázni, ale to je asi potřeba.. Pod naší taktovkou vznikaly nejprve první  profi MMAA Arény, kdy jsme již svým prvním turnajem dosáhli návštěvnosti přes 4tis.diváků. Následně jsme si uvědomili, že kvalitní profi bojovníky nelze vychovat bez kvalitních amatérských zápasníků.  Začali jsme se proto výhradně věnovat rozvoji a podpoře amatérské scény. Jsme jedinou českou MMA asociací, která je plnohodnotným členem IMMAF, patřící mezi 32 států všech členských asociací IMMAF s nejvyššími právy a ověřením. Jsme zároven PLATNOU státní autoritou a také garanty vzdělávání v rámci VŠ.

Peter : Som moderátor galavečerov MMA a nadšenec tohto športu. Už vo viacerých článkoch som hovoril, ako som sa dostal k MMA, ale s radosťou to zopakujem. K MMA ma priviedol Roland Čambal, za čo mu neskutočne ďakujem. Pôvodne som bol klasický MMA fanúšik a sledoval som ho v TV. Vtedy však MMA na Slovensku ešte nikto nepoznal a tak sa samotné eventy či zápasy len ťažko hľadali. Dnes je to všetko úplne iné. Ako moderátor galavečerov som z MMA niečo dostal a mám pocit, že je čas to do MMA vrátiť v podobe MAMMALu. Mal som potrebu urobiť niečo pre tento šport, aby mohol ďalej rásť na popularite.

 

Zdroj: Mammal.sk

Ako dlho pôsobia vaše organizácie v MMA svete? Ako vznikol nápad založiť amatérsku ligu?

Zdenek: Tuším, že to bylo na začátku roku 2013 – vnímali jsme, že okruh českých profesionálních bojovníků je omezený, tedy že by mělo smysl si bojovníky budovat.. Proto vznikla MMAA Aréna Cup – jako doplněk, který se nakonec stal tím hlavním, kdy nám s rozjezdem matchmakingu pomáhal zakládající člen MMAA André Reinders. MMAA je na světě od roku 2012, pod IMMAF jsme od roku 2015. K dnešnímu datu máme téměř 50 amatérských a asi 12 profesionálních turnajů pod naší patronací.

Peter : MAMMAL ako taký vznikol na jar tohto roku. Prvé kolo sa odohralo 9.6.2018 v Žiline, kde sme videli 20 zápasov. Doteraz počas piatich kôl prebehlo dovedna 88 záýpasov. Predtým som amatérske MMA sledoval len okrajovo a vnímal som ho ako nedostatkový tovar. Málo turnajov a aj tie čo existovali boli bez nejakej hlbšej myšlienky. Občas som videl nejaké prešľapy či doslova popravy na amatérskom fóre a tak som sa zamýšľal čo s tým urobiť. V tom istom čase sa s touto myšlienkou pohrávalo viacero ľudí a ja som rád, že sa nám spoločne s Pavlom HartelomMarekom Herdom podarilo postaviť MAMMAL na nohy. Samozrejme za to patrí vďaka sponzorom, trénerom, zápasníkom a fanúšikom. Veľké ďakujem všetkým!

Páni a ako vznikol nápad na spoluprácu vašich líg?

Zdenek: Spolupráce je pouze logickým vyústěním toho, co zde už nějakou dobu vedle sebe běželo. Tedy naši bojovníci zápasy u Vás, vaši u nás.. Tedy jsme tomu jen dali nějaký rámec, jasná pravidla.. Mám z toho radost. O to víc nás za MMAA těší, že dvě vlajkové asociace svých zemí nejdou proti sobě, ale naopak spolu a budou udávat trend amatérského MMA. A není žádným tajemstvím, že v tom má prsty XFN.

Peter: MMAA – CZECH MMA ASSOCIATION som poznal už z roku 2016 či 2017 kedy sa mi podarilo moderovať jedno kolo alebo gala ( neviem ako to presne nazvať ) v Ostrave. Už vtedy som registroval, že existujú. Na samotnú spoluprácu ma „naviedol“ až Petr Kareš promotér XFN ako hlavný partner MAMMAL, pretože v Česku XFN podporuje práve MMAA. Videl som v tom príležitosť vytvoriť „medzinárodné“ podmienky pre našich zápasníkov a tak priniesť mená talentovaných zápasníkov slovenskej amatérskej scény aj do zahraničia. Navyše je MMAA už etablovaná značka na trhu a vieme sa od nich veľa naučiť.

Prebehol už nejaký zápas podľa dohodnutej spolupráce, alebo sa to ešte len chystá?

Zdenek: Ano, první zápas proběhl v rámci XFN Pardubice 10.listopadu – kde si to rozdali dva šampioni – za SR Goran Veskov, za ČR Petr Kindl. MAMMAL vede 1:0

Peter: Ako Zdenek napísal vyššie, tak prvý zápas prebehol na XFN v Pardubiciach, ale keďže v tom čase prebiehali stále rokovania o našich spoluprácach, tak sme o tom ešte nehovorili. Body obom zápasníkom samozrejme budú zapísané. Oficiálne prvý krát promujeme túto spoluprácu v súvislosti s nastávajúcou akciou PCF 19 – The Road to be Legendary, ktorá bude už túto Sobotu v Spišskej Novej Vsi. Postavia sa to proti sebe Patrik Hrubizna z Centurion MMA SNV s bilanciou 2-0-1 proti Dominikovi Haškovi s bilanciou 3-1. Následne sa vo vypredanej O2 Arene na gala Marpo vs. Rytmus predstaví Goran Veskov z LCC Trenčín, držiteľ opasku KSL -65kg s aktuálnou bilanciou 5-3 proti veľmi kvalitnému súperovi Jánovi Václavekovi s Penta Gym Praha. Dominikova aktuálna bilancia je 10-2, bol tretí na ME IMMAF 2016 a majster ČR 2017/2018.

Akými úspechmi sa môžete pochváliť za dobu svojej existencie?

Zdenek: vstup pod sportovní autoritu Sdružení sportovních svazů(2013), plnohodnotné členství IMMAF(2015), Spolupráce s VŠ a univerzitami v ČR a nyní i na Slovensku. Martin je člen revizní komise IMMAF, já jsem členem komise vzdělávání IMMAF, několik medailí z IMMAF turnajů a naše spolupráce s MAMMAL

Peter: Momentálne sa nevieme pochváliť žiadnymi medzinárodnými úspechmi ako naši partneri s Česka, ale môžeme sa pochváliť naozaj veľkej obľube medzi zápasníkmi tu na Slovensku, v Česku a už aj v Poľsku. Takisto sa môžeme pochváliť podporou trénerov mnohých SK klubov a verte mi, že spolu pripravujeme niečo veľké. Počas našej existencie sa úroveň amatérov súťažiacich klubov posunula o niekoľko levelov vyššie a to sú tie pravé úspechy, ktoré nás tešia.

Aké sú vaše plány a vízie s amatérskym MMA?

Zdenek: byť se soustředíme na současnost, tedy i naší spolupráci, tak náš největší plán je akademický sport a to MS v MMA, dále olympiáda 2028 v Los Angeles..  A hlavně se tím bavit

 

Peter: Naše plány sú naozaj veľmi ambiciózne a veľké. Neviem, či ich chcem takto preberať v článku, pretože „ konkurencia „ ak sa to tak dá nazvať nespí a podrobne nás sleduje ? Môžem ale určite a zodpovedne prehlásiť, že to bude v súlade s najlepším svedomím a vedomím tak aby naši amatéri mali vytvorené tie najlepšie podmienky pre vstup do profesionálneho športu. Čo ešte môžem spomenúť je to, že chystáme projekt nadácie, kde každý rok vyberieme niekoho, kto si našu pomoc najviac zaslúži a pomôžeme mu!

Viete takto v rýchlosti pomenovať nejakého zo zápasníkov, ktorý to má momentálne najbližšie stať sa česko-slovenskou a možno aj svetovou hviezdou MMA?

Zdenek: Tichota, Gabal, Piffko, Bledá a x dalších – mluvím za naší amatérskou scénu.. Zaujal mne též René Matejov ze SR

Peter: No ja osobne sledujem cestu každého jedného z našich zápasníkov, ale tak všetkých spomenúť neviem, tak aspoň takto v krátkosti. Michal Kopas, kadet, ktorý sa zúčastnil všetkých piatich kôl ligy a má teraz skóre 5:0. Marek Medovarský, ktorému je už teraz po piatich kolách ligy veľmi ťažké hľadať súpera, ale ja verím, že ho chalani nebudú brať ako strašiaka ligy ale práve naopak ako niekoho kto ich osobnú úroveň môže dostať vyššie. Goran Veskov, ktorý ako prvý za Laugarício Combat Club a za MAMMAL okúsil našu spoluprácu a predstavil sa na medzinárodnom zápase MMAA vs. MAMMAL na gala XFN.

Zápasil niekto z vás aj v klietke? Ak áno na akom podujatí, ak nie, prečo?

Zdenek:  Ano, pár zápasů mám. Jak z mistrovství asie v mongolsku 2013, 2.vicemistr v 18ti členné pyramidě. Mistr světa IMMAF 2015 Las Vegas – ale to spíše zmiňuji pro pobavení – všichni soupeři se mi zranili – před nástupem do klece. Lepší, než Chuck Norris 🙂

Peter: Ja by som si veľmi prial niekedy si dať zápas na MAMMAL, ale žial to sa asi nikdy nepodarí, pretože pri všetkých mojich povinnostiach nie je čas toľko trénovať. A urobiť si hanbu môžem aj nejak inak ako zápasom MMA ?

Čo by ste na záver popriali našim čitateľom, fanúšikom MMA a samotným zápasníkom do nového roku 2019?

Zdenek: Nebrat MMA tak vážně. Je to stále jen a pouze sport. Jinak přeji všem pevné zdraví a mnoho krásných zážitků s MMA a hlavně s rodinou a přáteli.

Peter: Ja by som za seba porpial veľa zdravia, veľa pevnej vôle a hlavne veľa všetkého dobrého za celý tím MAMMAL. Nebiť sa na uliciach a ctiť svojich súperov.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor a prajem veľa úspechov.

 

Text aj fotografie sú súčasťou a majetkom Fight Portal magazínu, a je zároveň redakčným obsahom. Pri použití médií vo svoj prospech, je potrebné udávať zdroj. 

 

Podpor svojho fightera: shop.fightportal.eu

 

Viac informácií zo sveta bojových športov sa dozvieš aj na našich sociálnych sieťach :

Instagram : @fightportal.eu

Facebook : FIGHT Portal 

web : www.fightportal.eu

Kategórie
AKTUALITYROZHOVOR

ZANECHAŤ KOMENTÁR

*

*

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
REKLAMA
LÍSTKY V PREDAJI

PODOBNÉ ČLÁNKY