Miroslav “Laki”Sloboda – rozhovor

Pre fanúšikov Fight Portálu sa nám podarilo v krátkosti osloviť a vyspovedať slovenského motocyklistického jazdca Miroslava ´´Lakiho´´ Slobodu . Tohto slovenského jazdca so zahraničnými skúsenosťami sme sa pýtali, ako sa mu darí skĺbiť športový život s rodinou, aké sú jeho športové ciele do budúcna, jeho pohľad na bojové športy na Slovensku a vo svete a mnoho iného ...

Ahoj Miro mohol by som ťa poprosiť aby si sa pre fanúšikov Fight Portalu v krátkosti predstavil? Kto si a akému športu a disciplíne sa venuješ ?

,,Volám sa Miroslav Sloboda medzi priateľmi a ľuďmi čo sa hýbu okolo motoriek Laki. Venujem sa motocyklovým pretekom na prírodných okruhoch, takzvanému road racingu. Jazdím na motocykli Yamaha prednostne v špecifikácia superšport a okrem toho na Apríli 125 SP a Kawasaki twin do 650 Road racing. Preteky jazdím najviac v Čechách. Na Slovensku máme aj jeden pretek  v Kopčanoch a potom ďalší letiskový pretek v Piešťanoch.”

Samozrejme okrem domáceho pôsobenia je o tebe známe, že máš aj zahraničné skúsenosti. Kde všade v zahraničí si sa predstavil ?

,,Okrem Čiech, čo beriem ako keby doma, som bol jazdiť aj vo Fínskej Imatre v rámci seriálu IRRC a vo Frohburgu. Ale najväčší pretek, ktorý som do teraz išiel bol v mekke motocyklového pretekania a to na ostrove Man. Kde som išiel preteky Manx GP. Rozhodne som tam hanbu neurobil a pokračovanie bude už ten najväčší pretek na svete road racingový Isle of man TT.”

zdroj : osobný archív – Miroslav “Laki” Sloboda

Aké to bolo pre teba ako pre prvého Slováka jazdiť Manx Grand Prix ?

,,Bolo to krajšie ako som čakal a vedel si predstaviť. Bol som na tom ostrove na víkende pre nováčikov, keď sme ani nejazdili a už vtedy Vás ten ostrov očarí a neviete si ani len predstaviť jazdu na motorke v závodnom tempe. To som zažil až priamo na tých pretekoch. Je ťažký na zapamätanie si a náročný celkovo, ale učaruje človeku tak, že pri odchode sa vám tlačia slzy do očí. Je tam cítiť tú energiu celého toho motorkového pretekania. Stojíte na mieste, kde stáli najväčší pretekári sveta a hviezdy Moto GP tam chodia ako diváci. Po príchode som pozeral na vlajky a nikde nebola tá Slovenská, hovorím si, že toto čo je? Taká historická udalosť a nie je tam naša vlajka? Tak som šiel na office a hovorím pani, že ako je to možné? Prečo tam nie je naša vlajka?? Pani mi s úsmevom odpovedala, že pokoj, napravíme to. Popravde ani som tomu moc neveril, ale na ďalší deň po príchode tam už vlajka hrdo viala. Neviem ako ju zohnali, ale bol to veľmi pekný pocit.”

Mal si tam aj slovenskú fanúšikovskú základňu?

,,Samozrejme žijú tam aj Slováci a boli ma aj pozrieť. Prišla tam aj partia chalanov zo Slovenska a fandili našou zástavou, čo tiež pri jazde pomáha. Keď vidíte tých zapálených ľudí ako vám prišli takú diaľku fandiť. Chodia mi zimomriavky po tele, keď si spomeniem na tú atmosféru. Keď sa začínal tréning, rozoznela sa siréna hneď na to rozhlas a píšťalky a už to lietalo. Jedna motorka za druhov v 10 sekundovým intervaloch a potom tá adrenalínová jazda na tom najslávnejšom okruhu sveta a rozbitý asfalt ako na našich cestách.( smiech) ”

 

zdroj : osobný archív – Miroslav “Laki” Sloboda

A ako si v pretekoch Manx Grand Prix dopadol aké umiestnenia si dosiahol?

,,V nováčikoch som skončil na 9-tom mieste, keď nás na začiatku bolo okolo 32. Neskôr som išiel pretek junior GP, kde nás bolo na začiatku cez 90 a tam  som skončil 30-ty a 4-tý najlepší nováčik v tomto preteku.”

Našich čitateľov by zaujímalo čo chystáš v roku 2018, aké máš ciele a kde ťa môžu fanúšikovia vidieť naživo  ?

,,Ciele sú veľké. očakávania ešte väčšie! Ale plánujem jazdiť česky road racing, ktorý začíname 6. apríla na jarnej cene Brna a potom  nasleduje pretek v  Starom meste v Čechách, z ktorých sa presuniem na preteky v  Horiciach, z ktorých už priamo pocestujem  na ostrov Man na pretek, na ktorý sa strašne teším a to Isle of Man TT.

Samozrejme spolu s prípravou na pretek Isle of Man TT si odštartoval aj kampaň na štartovači. Vieš nám ju trošku priblížiť? O čo  v nej ide a aké sú ciele tejto kampane?

,,V podstate som nútený zháňať prostriedky, keďže možnosti veľa nie je. Tak som sa rozhodol založiť projekt na štartovači, kde aj ľudia ktorí má nepoznajú osobne, ale radi podporia zviditeľnenie Slovenska v tomto športe alebo ich zaujme, že niekto je tak zapálený a robí všetko preto aby tam štartoval a dokázal, že aj u nás mame dobrých pretekárov. Beriem to tak, že sám by som to všetko nezvládol, či už to, čo bolo alebo to, čo ma ešte len čaká. A tu sa naskytla možnosť celému tomu pomôcť. Samozrejme že náklady sú oveľa vyššie, ale zaháňame všetci prostriedky ako sa len dá. Ale úspešnosť je zatiaľ nízka, tak sme sa rozhodli takýmto spôsobom osloviť väčšiu časť ľudí.”

Použil si množné číslo…sme sa rozhodli…

,,Sme znamená blízky priatelia, ktorí mi pomáhajú a niektorých ani nie je vidieť. Tých ľudí je veľa, no zároveň aj málo. Väčšinu vecí robíme svojpomocne a učíme sa spôsobom pokus – omyl. Je veľa ľudí aj z Čiech, ktorí mi pomáhajú, či už to bolo na ten víkend pre nováčikov ako napríklad: Kamil Holan, alebo Michal Indy Dokoupil, ktorí mi priamo na mieste pomohol vyriešil veľa vecí a samozrejme jeho priateľka Veronika Hankociová, ktorá mi pomáhala s komunikáciou s organizátormi v angličtine. Matys čo nám požičal auto, Haga s Duškom, prišli pomôcť pri zastávkach v boxoch a Ďuri ako hlavný mechanik a pomoc dcéry s prekladaním na mieste a staranie sa o mňa . Je toho proste veľa a každá pomoc je vítaná.”

Samozrejme takýto šport je veľmi nie len finančne, ale aj časovo náročný, preto ak by si nám prezradil ako to zvládaš takú rušnú športovú kariéru skĺbiť s rodinou ?

,,Tak ono je to naozaj veľmi ťažké, práca mi zaberá veľa času. A keď si chce človek aspoň trochu zatrénovať, či už beh alebo bicykel, tak to je možnosť kedy môže tráviť aktívne čas s deťmi. Popravde posledný rok som nestihol ani rodinnú dovolenku.  Časovo som to mal tak nabité, že som bol za nimi na jeden jeden deň. Človek trávi veľa času v práci a potom zas musí odcestovať na preteky. Preto som vždy rád, keď sa podarí to, že niektoré z detí môže ísť so mnou. Leo je obľúbený a má veľa kamarátov v depe. Tak isto aj ten starší syn. Nikdy si nenechá újsť  Hořice, pre mňa je tam určite najkrajšia dráha v strednej Európe a z IRRC. Takže aspoň takto, keď to čas dovolí, ide niekto z rodiny so mnou na preteky . Doma je zverinec, o ktorý sa treba tiež starať. A aby som nezabudol tak Emka, tá bola nadšená hneď, že ide zas so mnou na Man. Dúfam, že sa jej bude dať a pôjde.”

zdroj: Osobný archív – Miroslav “Laki” Sloboda

Náš portál je zameraný na bojové športy, preto by nás zaujímalo, či vo voľnom čase sleduješ nejaké bojové športy prípadne ktorý je tvoj obľúbený ?

,,V minulosti som bol na akciách v Ostrave a v Prahe, kde boli zápasy v klietke a posledné dva roky chodím na Titan Fight Night. Keď mám tú možnosť a idem na takúto akciu, tak nie som nejako upriamený na konkrétnu disciplínu. Ale sledujem tých bojovníkov a vidím vo veľa z nich, ako to dávajú srdcom a to mám najradšej. Keď športovec dáva do toho srdiečko a je to vidieť.”

Ako aktívny športovec sa aj nejakému bojovému športu rekreačne venuješ? Prípadne by si nejaký chcel vyskúšať ?

,,Určite by som rád v rámci kondičného tréningu. Momentálne som však rád, keď mám vôbec čas si ísť aspoň zabehať. Čo sa týka tréningu bojových umení, tak to si určite nechám poradiť od môjho kamaráta a pomocníka Mareka Herdu, no bohužiaľ mám teraz veľa pracovných povinností, ktoré sa snáď ukľudnia  a behom mesiaca už budem môcť začať s kondičným tréningom. Nemôžem o tréningu len rozprávať, musím pre to niečo spraviť. Pred sviatkami som bol na operácii pruhu, takže štart do plného tréningového tempa je taký pomalší. Mám fyzicky namáhavú prácu, no a už aj v práci som cítil, že sa nemôžem bezhlavo pustiť do plného tempa. Trošku boli aj komplikácie, no chvalabohu už je to za mnou. Tak držte palce, nech na tréning  nabehnem v pohode a bez komplikácií.”

Máš nejakého obľúbeného bojovníka ? či už z domácej alebo zo zahraničnej scény.

,, Istotne Conor Mc Gregor. a z našich fighterov určite Attilka Vegh. Ale keď idem na akciu, tak ako som už spomínal, nemusí to byť tá najväčšia hviezda a ani nemusí vyhrať, ale keď je tam vidieť to srdce…To mám rád a obdivujem to.”

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor a ešte v krátkosti ak by si mal nejaký odkaz pre priaznivcov Fight Portalu ?

,,Určite áno! Ďakujem za oslovenie a rozhovor. Užívajte si šport, čo robíte a robte to hlavne srdcom. Vtedy to je najkrajšie a je to vidieť. Držím palce a veľa úspechov a čo najmenej zranení.”

Ak chceš podporiť Miroslava klikaj na link : https://www.startovac.cz/projekty/prvy-slovak-na-isle-of-man-tt/

Kategórie
ROZHOVOR

ZANECHAŤ KOMENTÁR

*

*

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
REKLAMA
LÍSTKY V PREDAJI

PODOBNÉ ČLÁNKY

 • Filip Džubara – ROZHOVOR

  Ahoj Filip, sme radi, že si si našiel čas a odpovedal nám na pár otázok. Na TFN 6 si dostal príležitosť boxovať proti Polníkovi? Ako si vnímal  ten zápas?...
 • DOMINIK ENGEL – ROZHOVOR

  Ahoj Dominik, ďakujem, že si si našiel čas na rozhovor pre náš magazín. 1.Začnime tým, že sa predstavíš a povieš našim čitateľom niečo o sebe … (kde trénuješ, kto...
 • MARIÁN DŽUPKA – ROZHOVOR

  Marián Džupka mal na Titan Fight Night 4 v Snine zápas s veľmi húževnatým súperom, ktorý nakoniec vyhral na body.   Zápas si môžete pozrieť tu, začína v čase...
 • Tomáš Linh Le Sy – ROZHOVOR

  Ahoj Tomáš v prvom rade ti ďakujeme, že si si našiel čas a poskytol nám rozhovor…   Ako si sa dostal do Oktagonu? ,, Ahojte. Poprvé jsem pod Oktagonem...