Ján HUDÁK – Rozhovor

Tentokrát sa nám pre FightPortal podarilo vyspovedať skúseného slovenského rozhodcu MMA Jána Hudáka. Ktorý sa po dlhšej dobe predstaví na turnaji TFN 4 v Snine pred domácim publikom v úlohe bojovníka...

Ahoj Jano chcel by som ťa v mene fanúšikov FigtPortalu pozdraviť. Aj keď si na slovenskej MMA scéne už známa osoba mohol by si sa pre nich v krátkosti predstaviť a povedať niečo o sebe ?

 ,,Ahoj zdravím vás! som Jano Hudák, mám 34 rokov, pochádzam zo Sniny, kam sa už strašne teším. 14.4. na TFN 4 ma tam môžte vidieť Ešte stále, som profesionálny vojak, ale už len pár týždňov. Potom sa budem naplno venovať chlapcom v Spartakus fight gyme, kde aj sám trénujem. ”

 Čo ťa priviedlo k bojovým športom asi to bude mať súvis so zamestnaním ?

 ,,Konkrétne so zamestnaním nie, ale s človekom, ktorého som spoznal vďaka zamestnaniu. Keď som videl prvé MMA videá, bolo mi zle a musel som na to stále myslieť a aj napriek tomu som chcel vidieť ďalšie a ďalšie až sa mi to zapáčilo. Samozrejme sa mi to zdalo vzdialené a myslel som si, že to robia iba blázni v Amerike a Brazílii. Až som vďaka zamestnaniu spoznal Zola Mišičaka, výborného BJJ   zápasníka a ten mi povedal, že veď môj kamoš (Attilka Végh) to trénuje v Bratislave. Normálny MMA klub na Slovensku? Skoro som umrel zistil adresu a vybral som sa sám vlakom zo Serede do jamy levovej (Iljovej) ”

 A ako dlho to už je čo si stým začal koľko rokov sa tomu venuješ ?

,, Bol to tuším rok 2008 keď som bol v starej OFE prvý krát. Potom som mal ale dlhú prestávku, bol som dvakrát v Afganistane na 6 mesiacov, s tým súvisel aj výcvik, takže čas nebol žiaden. Strašne som sa tešil na návrat aj na to, že budem mať čas trénovať, ale prišli zdravotné problémy a vtedy som bol ešte hlúpy a keď mi lekári povedali ,že toto nie, vy môžete maximálne plávať a cvičiť jogu, uveril som im MMA som sa aj tak nedokázal vzdať, obchádzal som všetky možné eventy na Slovensku ako divák a tam ma napadla super vec všade boli iba českí rozhodcovia, to nemáme na Slovensku MMA rozhodcu? To bola šanca pre mňa ako sa aspoň takto venovať MMA. Zisťoval som kde kto robí kurzy a stal som sa rozhodcom
Časom ,keď som už bol starší a múdrejší a zistil som, že lekárom netreba vždy veriť a v Trnave sa v roku 2015 otvoril úplne nový gym, a začal som zase naplno trénovať. ”

 

zdroj: súkromný archív – Ján Hudák

 

Asi ako jeden z mála ľudí na Slovensku sa venuješ obom činnostiam bojuješ ale aj rozhoduješ zápasy ktorú z činností máš radšej samozrejme pre ľudí si asi viac známy ako rozhodca ?

,, Na toto asi neviem odpovedať, všetko čo sa týka MMA mám strašne rád, keby mi niekto povedal: výber si, buď jedno alebo druhé, dlho by som rozmýšľal ”

 Vedel by si prípadne poradiť mladým ľudom ktorý chcú začať s rozhodcovskou kariérou ako sa k tomu dostať a na čo si dať pozor ?

,, Ak sú zo Slovenska, musia ma bombardovať správami ja budem bombardovať prezidenta SZMMA aby sme už konečne urobili ďalší kurz . V Čechách sa tuším robia kurzy pravidelnejšie. a keď už bude certifikát visieť v izbe na stene, snažiť sa rozhodovať čo najčastejšie, v tejto práci sú skúsenosti a počet zápasov asi najdôležitejšie. Nenechať sa odradiť pri prvých nezdaroch, viem o čom hovorím a ďalej na sebe pracovať ”

 

zdroj: súkromný archív – Ján Hudák

 

Prejdime teraz k akcii TFN 4 ktorá sa koná v Snine aké to bude pre teba zápasiť na domácej pôde ?

,, Hádam ma tam ešte niekto pozná v Trnave som už od 2006. Strašne motivujúce. Som si na 100 percent istý, že hala bude vypredaná, ľudia v Snine sú veľkí športoví fanúšikovia a takáto akcia tam ešte nebola. Budem extrémne nabudený ”

Čo sa týka prípravy na zápas zvolil si nejakú špeciálnu taktiku na súpera ?

,, Vôbec nie, trénujem stále rovnako, zmenilo sa iba to, ale so súperom to nesúvisí, že som sa začal trošku viac venovať aj na  silovej príprave a po rozšírení priestorov v gyme pribudli aj nové tréningy pod vedením olympionika Romana Kollára, takže pribudlo aj zápasenie a milujem tie tréningy a v zápase bude wrestling moja silná stránka.”

 Čo sa týka podpory vieš nám prezradiť koho budeš mať v rohu ?

,, Attila je pre mňa extrémna psychická podpora, ale chápem ho, že je to ďaleko, týždeň pred Sninou bude mať zápas na ACB v Bratislave, má večne nabitý program a výlet do Sniny si vyžaduje minimálne 2 dni. Bude tam ale so mnou Karol Ryšavý, môj večný sparing partner a pravdepodobne aj Lajoš Klein, ktorého zase sprevádzam všade ja.”

 

zdroj: www.titanfightnight.sk, Marek Herda, foto : Stanislav Bajer

 

A ako hodnotíš spoluprácu s TFN máš s ňou  bohaté skúsenosti či už ako rozhodca alebo tento krát ako bojovník ?

,, Marek Herda je špičkový chlapík, už som to niekde vravel, najviac sa mi na ňom páči, že ho veľmi zaujíma spätná väzba, viem, že sa veľa pýta, nehrá sa na vševediaceho a nechá si aj poradiť. jediná vec, ktorá sa mi nepozdáva, sú zmiešané galavečeri, MMA,K-1, box atď… Ale ja som extrémny MMA nadšenec, takže som zaujatý a môj názor v tomto je neobjektívny a hlavne, nerád zápasím v ringu v každom prípade, to, že už spolupracujeme dlho, hovorí za moju spokojnosť ”

Čo tvoje plány do tohto roku kde ta tvoji fanúšikovia budú môcť vidieť či už ak rozhodcu alebo ako bojovníka ?

,, Ako rozhodcu, ak sa nič nezmení na všetkých turnajoch Oktagon-u a XFN a tiež ak sa nič nezmení, tak Na žilinskom XFN sa predstavím ako zápasník, mesiac po zápase v Snine. Ako som už hovoril, o pár týždňov bude MMA moje jedine zamestnanie, takže ak budem zdravý, budem nonstop vo forme a chystám sa to naplno využiť a zápasiť oveľa častejšie.

 

zdroj: www.titanfightnight.sk, Marek Herda, foto : Stanislav Bajer

 

Čo vo svojej doterajšej kariére považuješ za taký najväčší úspech ?

,, Že pravdepodobne držím slovenský rekord v najrýchlejšom submission vyhral som už po 16 sekundách na arm lock. KO sa dá stihnúť aj skôr, ale pri submission, je to náročnejšie, takže to asi zostane dlho neprekonané mám tiež bronz z amatérskych ME. A v rozhodovaní je pre mňa úspech ak mi po zápase poďakujú obaja bojovníci, je to jedno v akej organizácií a jedno či to bol dôležitý, alebo len amatérsky zápas na lige.

Máš nejakého obľúbeného bojovníka ktorého sleduješ či už z domácej scény alebo zo zahraničnej ?

,, Attila, Lajoš, Ivan Buchinger, mám ich rád aj ľudsky a bez   prostredne vidím koľko obetujú úspechu, ich zápasy prežívam najviac. Neskutočný chlapík s v dnešnej dobe neskutočným skóre je Khabib Nurmagomedov, všeobecne sa mi páčia zápasníci, ktorý majú výborný wrestling.

Prezradil by si nám čo rád robíš vo voľnom čase samozrejme okrem športu ?

,, Asi už fakt starnem lebo si strašne začínam užívať záhradkárčenie. Začínam si budovať záhradku, zasadil som ovocné stromy, kosím trávnik a takéto starecké veci zamestnáva má aj jeden malý biely šialenec s nekonečnou energiou, Spike! 9 mesačný Jack Rusell Teriér.

V mene Fight Portálu ďakujem za rozhovor a mohol by som ťa poprosiť o nejaký krátky odkaz pre našich a tvojich priaznivcov ?

,, Ja ďakujem! makajte, trénuje, alebo sledujte a podporujte, nehejtujte.

 

Kategórie
ROZHOVOR

ZANECHAŤ KOMENTÁR

*

*

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
REKLAMA
LÍSTKY V PREDAJI

PODOBNÉ ČLÁNKY