Jakub Muller – Rozhovor

Fight Portalu sa podarilo vyspovedať prvého českého rozhodcu v UFC. Jakub nám prezradil aké úlohy počas večera zohral a padla aj otázka ohľadom vývoja domácej scény, ale viac už v samotnom rozhovore ...

 

zdroj: súkromný archív – Jakub Muller

 

Ahoj Jakub ty si na našej scéne meno, ktoré rezonuje a prevažná väčšina ľudí ťa pozná, no napriek tomu sa nám v krátkosti predstav a povedz nám o sebe niečo v skratke…

,, Zdravím . V bojových sportech jsem začínal jako redaktor profiboxing.cz. Pak jsem si zkusil pár zápasů v různých bojových sportech, většinou neúspěšně. Když jsem rychle přišel na to, že zápasit není nic pro mě, tak jsem si založil klub a začal dělat rozhodčího. Trenérské a rozhodcovské práci se věnuji už asi 11 let. Galavečery a amatérské ligy pořádám od roku 2010. Také dělám školení pro rozhodčí a růžné semináře.”

Je to pár dní od dlho očakávaného galavečera UFC, kde sme ťa mohli vidieť ako jedného z rozhodcov. Aké pocity v tebe prevládajú s odstupom pár dní?

,, Abych řekl pravdu, tak tomu pořád nějak nevěřím, že jsem si zapískal na UFC. Ono když člověk udělá nějaký přešlap ve „sranda mači“, tak pokud to není taková chyba, která ohrozí zdraví zápasníka, tak je to malá věc. Tady můžete ovlivnit kariéru a živobytí sportovce (a jeho rodiny), který věnoval roky dřiny, aby se dostal tam, kde je. Vůbec jsem neměl v hlavě, že se chci „ukázat“. Chtěl jsem, ať hlavně nikoho nepoškodím. Nejlepší výkon rozhodčí odvede ve chvíli, kdy si nikdo nevšimne, že tam vůbec byl.”

Berieš túto príležitosť  ako zadosť učinenie a odmenu za kvalitnú prácu, že domáca asociácia MMAA nominovala práve teba?

,, Určitě ano. A myslím si, že to bylo na základě odvedené práce a zkušeností, ne „po známosti“. S představiteli MMAA jsem v minulosti měl neshody, protože jsem měl jiný názor na to, jakým způsobem se má MMA dělat. V jedné chvíli to bylo dost vyostřené. Ale MMAA ušla obrovský kus cesty. Důvěra UFC je jen třešnička na dortu. Úroveň MMAA ligy, výsledky reprezentace a pravidelné školení a systém vzdělávání. To je obrovský kus práce, kterou ti lidé odvedli. A jsem rád, že jsme znovu našli společnou řeč.”

Môžeš nám priblížiť svoje úlohy, ktoré si zohral počas večera ?

,, Pískal jsem 2 zápasy jako hlavní rozhodčí a u dvou jsem kontroloval zápasníky před vstupem do klece. Také jsem dělal poučení o pravidlech pro všechny zápasníky a zápasnice, které jsem pískal.”

 

zdroj: súkromný archív – Jakub Muller

 

My vieme, že máš za sebou stovky zápasov, ktoré si viedol ako rozhodca, ale predsa UFC to je Liga Majstrov vo svete MMA. Pociťoval si patričný rešpekt alebo nejakú nervozitu počas zápasov, ktoré si viedol ?

,, Samozřejmě. Není to taková ta „pohodička“, jako když pískám nějakou regionální akci tady okolo Ostravy a všechny znám. Takže mám na to klid. Člověk se musí soustředit na každý okamžik, každou sekundu myslet na to, aby stál v co nejlepší pozici, kdyby padlo nějaké KO. Tohle jsou zápasníci nejvyšší úrovně, kteří jsou schopni ukončit soupeře v kterékoliv fázi zápasu jednou precizní technikou.”

 

Ako ťa ako nováčika tak veľký kolotoč akým je UFC prijalo ?

,, Čekal jsem, že to bude trošku jiné. Ale je to top level. Takže nikdo nikoho nevodí za ručičku. Když tam člověk je, tak se od vás prostě čeká, že víte, co máte dělat.”

 

Mal si čas popri všetkých povinnostiach, ktoré si ako rozhodca mal, s niekým známym z UFC prehodiť pár slov ?

,, Pro rady jsem si zašel za Herbem Deanem. Hodně mi to pomohlo, je to dobrý chlap. Mohl by se starat o svoje, ale místo toho si našel čas a dal mi pár cenných rad. Trochu se se mnou pustil do řeči Bruce Buffer. Ptal se mě jestli trénuju a když jsem řekl, že mám gym, tak se ptal kolik chodí lidí a jak moc je MMA populární.”

 

Ty sa okrem rozhodovania venuješ aj trénovaniu. Vedel by si nám povedať, ktorá z týchto profesií je pre teba prioritná?

,, Určitě trenérství a především určité pedagogické působení na mládež. Kdo nebyl v našem tréninkovém procesu, tak nepochopí, o čem je řeč. Tohle opravdu není pro každého a spoustě lidí moje metody vadí. V první řadě pro mě je, aby mí svěřenci dodělali školu, popřípadě studovali dál na VŠ. Aby na sobě makali kariérně. A aby se prezentovali jako sportovci i mimo tělocvičnu. Pokud někdo nemá nastavené myšlení tak, jak já chci, tak ani nemám zájem s ním pracovat. Každopádně nejdůležitější role v mém životě je určitě role otce a manžela.”

 

Neprehliadnuteľné sú aj tvoje vyjadrenia, ktoré poukazovali ako to na domácej scéne nefunguje. Či už pri nejakých rozhodnutiach rozhodcov, alebo pri nezmyselne postavených zápasoch, kde sa hazardovalo so zdravím bojovníkov. Myslíš si, že tento neduh sa už časom a skúsenosťami zo slovenskej bojovej scény vytratil?

,, Čtete informace o XFN, které vyplouvají pomalu na povrch? Asi ještě vše úplně OK není… Kolik zápasníků z ČR/SR je prestižních světových/evropských organizacích?? Pudilová UFC, Procházka Rizin, Deák FNG a to je vše! Kdyby ta scéna byla zdravá, tak to vypadá asi trochu jinak. Kolik kvalitních zápasníků mají po celém světě třeba ve Finsku? A to tam MMA v podstatě nikoho nezajímá, na největší organizaci Cage chodí kolem 1000 diváků.”

 

Čo tvoji fanúšikovia? Čo od teba môžu v najbližšej dobe očakávať?  Bude to príprava zápasníkov na nejaký turnaj alebo rozhodovanie nejakého galavečera?

,, S manželkou nás čeká porod, takže to je teď priorita. MMA jde malinko na vedlejší kolej. Už jsem odmítl pískání na hodně prestižní akci v Německu. Budu se snažit co nejvíce být doma. Každopádně se momentálně Adam Borovec připravuje na zápas se Rany Saadehem, který je momentálně 118. na světě ve své váze podle fightmatrix a byl před dvěma lety na 29. Takže se ho pokusím pořádně nachystat, i když do rohu s ním jít asi nebudu moct.”

 

No a posledná našou redakciou zaužívaná otázka a už taký náš rituál … Čo by si rád odkázal svojim fanúšikom a hlavne mladým ľuďom?

,, Sportujte, neberte drogy, nekuřte, nepijte. Starejte se o svoji rodinu, protože to je víc, než jakýkoliv obnos peněz. K penězům se dá přijít mnoha způsoby, ale vybudovat spokojený a šťastný domov pro rodinu to chce každodenní úsilí. A pokud děláte MMA, tak nedopujte. Protože jestli potřebujete na místní scénu dopovat, tak co chcete dělat na světové scéně a ještě třeba v UFC, kde se testuje?”

 

 

Tu nakupuj: shop.fightportal.eu

 

Viac informácií zo sveta bojových športov sa dozvieš aj na našich sociálnych sieťach :

Instagram : @fightportal.eu

Facebook : FIGHT Portal 

web : www.fightportal.eu

Kategórie
ROZHOVOR

ZANECHAŤ KOMENTÁR

*

*

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
REKLAMA
LÍSTKY V PREDAJI

PODOBNÉ ČLÁNKY